Az utóbbi időben egyre többen teszik fel nekem a kérdést: lehet-e szeretői viszonyból felvállalt párkapcsolat? Ha hiszed, ha nem, ez a kérdés legalább annyira aktuális a férfiaknak, mint a nőknek.
Egy nagyon kedves pszichológus kollégámmal viccesen szoktuk is mondani, hogy mindenkinek fel kellene írni receptre egy szeretői viszonyt, amiben ő a harmadik fél, de szigorúan csak egyet és semmiképp sem hosszú távra, és persze lehetőleg fiatalabb korban. Nagyon sokat lehet tanulni egy szeretői státuszban, de csak úgy éri meg, ha az illető nem ragad bele és miután vége, le tudja vonni a tanulságokat, azt be tudja építeni az értékrendjébe, és ezáltal egy magasabb szintre tud lépni. Megtanul becsülni bizonyos emberi értékeket, és azt is megfogalmazza, hogy mik azok a dolgok egy párkapcsolatban, amire már a későbbiekben nincs szüksége. Így jó eséllyel már az elvárásainak, értékrendjeinek sokkal megfelelőbb partnert választ legközelebb.
Lehet szeretői viszonyból párkapcsolat?
Attól függetlenül, hogy arányaiban több szeretői viszony marad meg azon a szinten, ahogy indult vagy lesz vége, természetesen semmi sem lehetetlen. Egy a lényeg: a szeretői viszony lehetőleg ne tartson túl hosszú ideig. Legyen perspektíva és ezt a felek kommunikálják is egymás felé a bizonytalanságok, félreértések elkerülése érdekében.
Nem biztos, hogy ideális pár válik egy jó szeretőből
De azt tudni kell, hogy a jó szeretői viszony, nem biztosíték arra, hogy ha párkapcsolatba fordul, akkor maximálisan működőképes is lesz, hiszen az érett, kiegyensúlyozott párkapcsolatot nem csak a boldog pásztorórák és az egetrengető orgazmusok alapozzák meg. Ezt sokan figyelmen kívül hagyják, és hiába történik meg az egymásra találás hivatalos keretek között is, mégsem úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt a felek várták.
Hosszú távon lépést kell tartani a párunk fejlődésével, változásaival
Persze láttam már arra is példát, hogy egy 10 éves kapcsolatot söpört el egy új szerelem, mégpedig azért az újfajta értékrendért, amit a szerető képviselt. 10 év hosszú idő, ha a párkapcsolatban vagy házasságban lévő felek, nem tudnak lépést tartani a másik fejlődésével, változásaival, akkor könnyen eltávolodnak egymástól. Ez nem azt jelenti, hogy párunkkal mindig ugyanabban a fázisban kell lennünk, de tudnunk kell nyitottnak és rugalmasnak, valamint bizonyos mértékig kompromisszumkésznek lennünk.
De mik is lehetnek a szeretői viszonyból alakult párkapcsolatok veszélyei?
- A leggyakoribb forgatókönyv az, hogy a megcsalt fél rájön, hogy a párja félrekacsintgat és ultimátumot ad. Ha a megcsaló fél nem a saját döntéséből választja a szeretőt alfa kapcsolatnak, akkor a későbbiekben csalódások érhetik az újdonsült párt.
- Az is viszonylag gyakori, hogy mindkét félnek van házassága vagy felvállalt kapcsolata, mégis egymás mellett döntenek. De ha nem maximálisan megalapozott a döntés, akkor könnyen visszatáncolás lehet a vége, amennyiben persze van rá mód. Vagy csak szimplán rájönnek, hogy párkapcsolatban mégsem tudnak jól működni.
- Ha már gyerek is van a képben akár egyik, akár mindkét oldalról, számolnunk kell az új élet kiépítésének kevésbé zökkenőmentes módjával is. Kinél marad a gyerek? Hogy alakul a láthatás? Az elhagyott szülő milyen intenzíven van jelen az új pár életében? Ezek számos konfliktust szülnek, ami persze sok bosszúságot és sok lelkiismereti problémát is okozhat.