A második gyermek érkezése mindig újabb változásokat hoz egy család életébe. Ilyenkor már nem kifejezetten a pár kap új szerepeket, hiszen az első gyermek érkezésekor válnak igazából apává és anyává, ekkor tanulják és tapasztalják meg a szülői szerepeket.
Sokkal nagyobb hangsúlyt kap az, hogy az „egy szem” gyermeknek ezentúl mindenben osztoznia kell egy testvérrel, és ezzel együtt sok újdonságot is megtanul.
Kínos kérdések következnek
Amikor már kerekedik a pocak és a gyermekünkkel is leülünk, hogy elújságolhassuk az örömhírt, sokszor kapunk nem várt, esetleg kényesebb témájú kérdéseket is, amikre érdemes felkészülni szülőként.
Mit válaszolj egy óvodás gyereknek?
Az óvodáskor az az időszak, amikor a gyerek első kérdései megfogalmazódnak saját és általában a kisbabák eredetéről. Sajnos az ilyen és az ehhez hasonló kérdések manapság is gondot okoznak a szülőknek, és kitérő válaszokat adnak, ne adj’ isten a gólyára vagy a méhecskére hagyatkoznak. Ez ugyan beleillik a gyerekek meseorientált gondolkodásába, de abszolút félrevezeti őket. A szülés és a születés kapcsán a 4-6 éves gyerekeknél érdemes a valóságnak megfelelő, ám leegyszerűsített választ adni az életkori sajátosságok figyelembevételével.
A kisebbeknek az a válasz, például, elég lehet, hogy a „kisbabák az anyukájuk pocakjában növekednek egy ideig, és ha már elég nagyok és nem férnek el ott, akkor kibújnak és megszületnek”.
Később viszont rákérdeznek arra is, hogy „hogy kerül a kisbaba az anyukája pocakjába?” Szülőként mi ilyenkor a teendő?
A kérdés megválaszolásánál elengedhetetlen az apa szerepét is megemlíteni.
Az egyik szokásos ködösítő válasz az, hogy amikor a szerelmes szülők szorosan összebújnak, akkor előfordulhat, hogy az anyuka hasában elkezd növekedni egy kisbaba. Ez a magyarázat egy értelmes nagycsoportos ovis számára akkor sem elég, ha sosem látott, például, filmben szeretkező párt. Ha a férfi és a női nemi szervek különbségeit már ismeri és a saját fütyije vagy puncija simogatása folytán az élvezetről is van némi tapasztalata (persze ebben a korban még nem beszélhetünk tudatos maszturbálásról, sem konkrétan megélt orgazmusról), akkor a következőket már megérti: „anyában és apában is termelődnek félmagocskák és ha ezek találkoznak, akkor egyesülnek, aztán növekedni kezdenek együtt már egy egész magocskaként. Az egyik magocska az apa fütyijében van, a másik pedig anya hasában. A magocskát viszont a puha fütyi nem viszi át. (Kisfiúknál azt is meg lehet említeni, hogy: „lehet, hogy nálad is előfordult már, hogy kicsit keményebb volt a fütyid”.) Apa fütyije pedig attól merevedik meg, hogy jó érzés neki anyával érintkezni, ami anyának szintén jó érzés, így apa félmagocskája eljut az anyáéhoz és azok egyesülnek, majd együtt növekedésnek indulnak. Ebből lesz a kisbaba.”
Kényes téma, de vállald be!
Ezt a magyarázatot később, ahogy a gyerek növekszik, fokozatosan ki tudjuk egészíteni az ismereteinek megfelelően, ami jól megalapozza a további szexuális nevelést és a kulturált szexuális attitűdök kialakítását.
Akármilyen kényes is a téma, érdemes felvállalni ezeket a beszélgetéseket, hiszen a gyerek későbbi szexuális partnerhez való viszonyát nem a genetika határozza meg elsősorban, hanem főleg a szülők és a nevelők viszonya a szexualitáshoz. Fontos hangsúlyozni, hogy felelősséggel tartozunk ezen a téren is gyermekeinkért.