Petra 3 éve élt párkapcsolatban Lóránttal, amikor úgy érezte, már nem ő az az ember, akivel el tudja képzelni a jövőjét.
Jó ideje tudta már, hogy valami nincs rendben, ám hónapok kellettek, mire megérett a döntés: kimondta, hogy szeretne véget vetni a párkapcsolatnak. Mindketten a húszas éveik elején jártak, még nem éltek együtt, friss diplomás pályakezdők voltak, épp csak elkezdték a dolgozó felnőttek életét. Petránál nem volt új fiú a láthatáron, ám Lóránt mégsem tudta elfogadni, hogy csak úgy kiszerettek belőle, jámbor személyiségét meghazudtolva tajtékzott a dühtől és súlyos dolgokat vágott Petra fejéhez. A lány önbizalma, női önérzete pillanatok alatt romokban hevert.
A szakítás az egyik leggyakoribb párkapcsolati krízis. Egy párkapcsolat befejezése akkor a legkritikusabb, ha az egyik fél még nem kezdett el leválni a kapcsolatról, abszolút váratlanul éri a másik bejelentése, és nem is készült fel a változásokra és annak következményeire. Minden életkorban fájdalmas egy szakítás, de fiatalabb korban ez a válság az egész személyiségre hathat, a férfi és női szerep még nagyon labilis, az önbizalom sérülékenyebb, és elhatalmasodhat a megalázottság érzése is. Ebben a korban nem igazán van még kompenzáló terület, mint például a stabil anyagi háttér vagy a karrier.
Annak is fáj, aki szorgalmazza a kapcsolat felbontását
Ne higgyük, hogy a szakítás csak annak fáj, akit faképnél hagynak. Ugyanúgy veszteségélmény mindkét fél számára, hiszen közösen veszítik el az intimitást, egymás társaságát, a megszokott programokat, a másik által megismert barátokat, stb.
Az elhagyott fél veszteségélménye viszont mindig nagyobb lesz, hiszen ezen felül még az önértékelése is csorbát szenved, megrendül a saját vonzerejébe vetett hite, sőt, a valakihez való tartozás élményét is elveszíti a kapcsolatával együtt, a magány elviselése is próbára teszi. Sok esetben felmerül a megcsalás vagy egy szerető megjelenésének lehetősége, még akkor is, ha ez nem felel meg a valóságnak.
Kevesen képesek egy ilyen helyzetben higgadtan és okosan viselkedni, és ezen felül a hibáikból tanulni. Sokszor megjelenik a düh, az agresszió, ezzel együtt pedig megtörténik a párkapcsolat múltjának torzítása: nem is volt hozzám való, nem is volt elég okos, szép, csinos, stb.
Mi segíti a kilábalást?
A válságból való kilábalásban sokat segít, ha az élet egyéb területein vannak sikerélmények (tanulmányok, munka, sport), és persze fontos, hogy támaszt tudjon nyújtani a család vagy a barátok. Ezért érdemes odafigyelni, hogy ha épp egy szakítás miatt vagyunk krízisben, tudatosan keressük minimum egy olyan ember társaságát, aki meghallgat és megért bennünket. Még csak arra sincs szükség, hogy tanácsot adjon, épp elég, ha empatikus és társas támaszt nyújt, amikor elesettek vagyunk.